Genel

Karayolu ile çimento taşımacılığında bir devrim niteliğinde olan silobas dorseler pek çok firmanın ilk  tercihleri arasında yer almaktadır. Bu tercihin elbette çok sayıda nedeni vardır. Bunların başında ise silobas kamyon dorselerin pratik ve ekonomik olması gelmektedir. Esnek bir taşıma metodu olması nedeniyle toz veya granül haldeki pek çok malzemenin taşınmasında silobasların kullanımı giderek yaygınlaşır.

Hem gönderici hem de alıcı açısından silobas kullanımının önemli faydaları bulunur. Birkaç madde halinde sıralamak gerekirse:

  • Granül ve toz halinde ürünlerin taşınması için ideal bir tasarıma sahiptir. En az alanı harcayarak en fazla ürünün taşınmasına imkan verir. Buna da dökme nakliye ismi verilir.
  • Ambalaj kullanımını ortadan kaldırarak önemli bir maliyet kârı sağlar.
  • Ambalaj kullanılmadığı için esnek miktarlarda taşımaya olanak verir. Örnek vermek gerekirse ihtiyaç duyulan 12.723 kg. çimento taşınabilir.
  • Transfer süreci boyunca hava ve suyla temasın önlenmesi sayesinde ürünler bozulmadan hedef noktaya ulaştırılabilir.
  • İçindeki tozların havaya karışması söz konusu değildir, bu yönüyle çevre dostu bir taşımacılık yöntemidir.
  • Boşaltım sistemleri açısından teslim alan kişi için büyük faydalar sağlamaktadır.

Son madde, aynı zamanda ana başlığın da hedefini oluşturur. Bu sebeple bu konuya biraz açıklık getirmek gerekir. Silobas nasıl boşaltılır sorusuna aşağıdaki şekilde cevap verilebilir:

Boşaltım kanallarının yerleşimi sayesinde tam olarak istenilen noktaya boşaltım sağlanabilir. Bu da takdir edileceği üzere çok ciddi bir emek ve zaman tasarrufu sağlar. Bununla birlikte teslim noktasında çimentonun taşınması için ayrıca işçi çalıştırılmasına gerek kalmaz. Bu sayede de yine önemli bir maliyet kazancı elde edilir.

Dökme çimento silobas ile taşındığında boşaltılması da oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Boşaltım kanallarının basınçla desteklenmesi sayesinde tüm malzemeyi az bir zamanda boşaltmaya imkan sağlar. Yine bu sayede zaman ve emekten ciddi kazanç sağlanır.

Tüm bu avantajların elde edilmesi için tek gerekli olan ise aracın hedef noktasına ulaşmasıdır. Silobas dorse sürücüleri aracın tüm mekanizmaları hakkında bilgi ve deneyim sahibidir. Bu sayede tam olarak istenilen işlemler kısa sürede gerçekleştirilebilir.

Silobas Nasıl Çalışır?

Her şeyden önce silobasların teknolojiyle donatıldığını belirtmek gerekir. Daha önce silobas lojistik yöntemiyle dökme çimento taşıtan kişiler bu teknolojilere aşinadır. Henüz silobasla tanışmamış kişiler için görsel olarak beton mikserini andırması mümkündür. Oysa silobasların içinde çok sayıda işe yarar fonksiyon bulunmaktadır. Ancak mikser, bunlardan birisi değildir. Silobas dorseler içindeki malzemeyi kuru olarak taşımaktadır.

İçindeki donanımların yüksek olması nedeniyle sürücülerin silobas nasıl çalışır, hangi fonksiyonları nasıl kullanılır bilmesi gerekir. Birkaç teknolojik özellikten söz etmek bu nakliye tipini tanımaya yardımcı olabilir.

Hava Kanalları: Çevre dostu bir ürün olarak silobaslardan söz etmiştik. Dış havayla teması önleyen silobaslar, içeride de bir hava sirkülasyonu sağlayacak donanıma sahiptir. Bu sayede içerisindeki ürünlerin bozulması engellenir.

Modern Boşaltım: Yukarıda bahsedildiği üzere silobas lojistik yöntemiyle en pratik ve verimli boşaltım işlemi gerçekleştirilebilir. Uygun şekilde konuşlandırılan  boşaltım kanalları sayesinde direkt olarak hedef noktaya boşaltım sağlanabilir. Ayrıca basınç püskürtmeli destek sistemi de boşaltma işleminin süresini ciddi ölçüde kısaltmaktadır.

Kapalı Kasa: Bu yönüyle beton mikserlerine benzer bir yapısı vardır. İçerideki ürünün dış havaya temas etmesi engellenir. Bu da, bir takım avantajları beraberinde getirir. Bunların başında ise içindeki toz malzemenin havaya karışmaması gelir. Sirkülasyon tamamen içeride olur. Bu sayede teslim alınan ürün zayi olmadan aynı gramajda teslim edilebilir.

Bu bilgilerden hareketle dökme çimento silobas için en yaygın tercih edilen ürün niteliğine sahiptir. Aynı şekilde silobas yöntemi de dökme çimentonun nakliyesi için en uygun metot olarak nitelendirilebilir. Gönderici ve alıcı açısından önemli faydalar sağlanır. Ekonomik faydaların bu alanda ilk sırada geldiğini söylenebilir.

Herhangi bir silobas lojistik firmasıyla anlaşmadan önce birkaç değişkeni göz önüne almak gerekir. Bunlar en başında ise taşıma yapacak olan dorsenin teknik özellikleri gelmelidir. Öncelikle dingil sayısı ve buna bağlı olarak dorsenin kapasitesi en önemli kriter olacaktır. Buna ek olarak boşaltım mekanizmalarının sorunsuz çalışıyor olduğuna da emin olunması hem gönderici hem de alıcı için önemli bir konuyu teşkil etmektedir.

Sizde kaliteli bir lojistik hizmet almak için https://gokselnakliyat.com adresi aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.