Genel

İnşaat alanlarındaki yüksek çimento ihtiyacı, dökme çimento nedir sorusunu gündeme getirir. Dökme çimento, genellikle silobas ismi verilen özel bir araçla taşınır. Tozlu malzemelerin taşınması için geliştirilen silobaslar, hem ihtiyaçları etkili olarak karşılar hem de bu süreçte farklı avantajlar sağlar.

Dökme Çimento Nakliyesi Nasıl Yapılır?

Dökme çimento nakliyesi, silobaslar ile yapılır. Kamyon şasisine monte edilmiş mobil silolar olarak tanımlanabilecek bu araçlar, farklı kapasitelere sahiptir. Toz formundaki çimentoyu bir noktadan diğerine taşımanın, günümüzdeki en güvenli ve mantıklı yoludur.

Çimento, doğal kalker taşı ile kil karışımının yüksek sıcaklıkta ısıtılmasının ardından öğütülmesi ile elde edilir. Birçok alanda hidrolik bağlayıcı malzeme olarak kullanılır. Bu malzemenin formunun ve özelliklerinin bozulmadan üretim alanından, kullanılacağı alana nakledilmesi gerekir.

Üretim alanında silobas dorselerine doldurulan çimento, araçların içerisinde yer alan özel boşaltma sistemi ile istenen alana boşaltılır. Bu işlem için genellikle hava kompresörü kullanılır ve kompresörün oluşturduğu hava sayesinde istenen yönde bir akış meydana getirilir. Bazı araçlarda hava kompresörü haricinde vidalı boşaltma sistemleri de bulunur.

Silobas ile Dökme Çimento Taşımanın Avantajları

Çimentonun taşınması için kullanılan farklı yöntemler vardır. Silobas ile dökme çimento taşıma, en yaygın olan seçenektir. Söz konusu seçeneğin bu kadar yaygın olmasının arkasında, sağlamış olduğu avantajlar vardır. İşte o avantajlardan bazıları:

  • Dökme çimentonun yüklenmesi ve boşaltılması çok kolaydır. Özel mekanik sistemler sayesinde neredeyse insan gücüne hiç gerek duyulmadan, taşıma işlemi gerçekleştirilir.
  • Silobaslar, vakumla kapatılmış tanklardır. İlgili özellikleri, tankların içerisinde nem girmesine izin vermez. Böylece dökme çimentonun nemlenerek formunun bozulması türünden sorunlar yaşanmaz.
  • Verimliliği son derece yüksektir. İşçilik maliyetlerinin sıfıra yakın olmasının yanı sıra, işlem süresinin çok kısa olması da büyük bir avantajdır. Böylece inşaat alanlarındaki verimliliğin artmasına ve maliyetlerin azalmasına katkı vermektedir.
  • Kapasitesi son derece yüksektir. Tek seferde ortalama 40-50 ton dökme çimentoyu istenen noktaya taşır.
  • Güvenli bir yöntemdir. İnsan faktörünün süreçte çok az yer alması, insan kaynaklı hataların minimize edilmesini sağlarken, aynı zamanda iş kazası risklerini de ortadan kaldırır.
  • Yükleme kapasitesi, gerekli durumlarda esnek olarak kullanılır. Böylece ihtiyaç kadar çimentonun taşınmasına imkan verir.

Dökme çimentonun kalitesi, üretimden sonraki her faktörden etkilenir. Nem ve sıcaklık gibi faktörlerin optimum seviyede olmaması durumunda kalitesi düşebilir ve hatta tamamen kullanılamaz duruma gelebilir. Silobaslar, bütün bu riskleri ortadan kaldırır ve direkt olarak üretim noktasından alınan çimentonun, dış unsurlardan korunarak kullanılmasını sağlar.

Silobas taşımacılığı yapan firmalar, dökme çimento nakliyesi alanındaki ihtiyaçları profesyonel olarak gidermektedir. Firmalar, bünyelerinde yer alan farklı kapasitedeki araçlar sayesinde en verimli şekilde çimentoların taşınmasını sağlarlar.

Her alanda olduğu gibi bu alanda da kalite konusunda farklılıklar vardır. Maalesef ilgili firmaların tamamının aynı kalitede olduğunu, çimentoları sorunsuz şekilde taşıdıklarını ifade etmek çok zordur. Dolayısıyla dökme çimento nakliyesi alanındaki ihtiyaçlar için kaliteli firmaların tercih edilmesi gerekir.

İstenen sonucun alınabilmesi için tercih edilecek firmanın her unsuru ile profesyonel olması gerekmektedir. Araçların istenen kapasitede ve teknolojide olmasına ek olarak, bunları kullanan sürücülerin profesyonel ve deneyimli olması da önemlidir.

Göksel Nakliyat olarak uzun zamandır bu alanda hizmet veriyor ve hizmetlerimizde profesyonel bir bakış açısı benimsiyoruz. Dökme çimento nedir sorusunun cevabını, yüksek kalitedeki silobaslarımız ve deneyimli personelimizle veriyoruz. Hizmetlerimizden yararlanmak veya daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.