Genel

Bina, köprü ve yol inşaatlarında kullanılan en önemli yapı malzemeleri arasında çimento yer alır. Çimentonun taşınması her ne kadar basit bir iş görünse de oldukça önemli bir görevdir. Ayrıca önemli ipuçları vardır. Çimento nakliyesi nasıl yapılır sorunun yanıtları verilerek karar sürecinde faydalı bilgiler sağlanabilir.

Öncelikle çimentonun taşınması için farklı yöntemler olduğu bilinmelidir. Bunlardan en yaygın olanları ise:

  • Ambalajlı çimentonun kamyonlarla taşınması
  • Dökme çimentonun silobas dorse ile taşınması

Her ne kadar her iki yöntem de sık tercih edilse de dökme çimento nakliyesi konusunda ekstra birkaç avantaj bulunduğu söylenebilir. Torbalarla taşınan çimentonun birtakım dezavantajları bulunabilir. Yine de kimi alıcılar özellikle bunu tercih edebilirler ve bu yanlış bir seçim değildir. Taşınacak olan malzemenin miktarı ve kullanım amacı burada önemli hale gelir.

Torbalarla taşınan çimentolar 50 kilogramlık ambalajlar halinde yapılır. Taşıması ve nakliyesi kolay bir metottur. Dökme çimento ise istenilen miktarlarda yüklenerek taşınabilir. Bu sebeplerle çimento taşıma işinde her iki yöntemin de tercih edilmesi mümkün olabilir.

Dökme Çimento Nakliyesinin Avantajları Nelerdir?

Taşınacak olan çimentonun miktarı, yol mesafesi gibi sebeplerle bağlı olarak özellikle dökme çimento nakliyesi tercih edilebilmektedir. Bu tercihte, sağlanan bir takım avantajları önemli rolü vardır. Bu avantajlardan bahsetmek yararlı olabilir. Çimentonun dökme halinde taşınması halinde şu avantajlar sağlanabilir:

  • İstenilen miktardan fazla çimento taşınmasına gerek kalmaz, tam olarak gereken kilogramda taşınabilir
  • Çimentonun havaya karışma ihtimali ortadan kalkar. Böylelikle hem çimentonun israf olması hem de havayı kirletmesi önlenir
  • Paketleme, ambalajlama ve yükleme gibi maliyetler ortadan kalkar
  • Teknolojik silobas dorselerde stratejik konumda bulunan boşaltım kanalı sayesinde istenen noktaya kısa sürede tüm çimento boşaltılabilir. Bu da yine işçi, zaman ve emek tasarrufu sağlar
  • Çimentonun yol boyunca hava ve suyla teması engellenir. Böylece yüklenen çimentonun kalitesi düşürülmeden veya bozulmadan hedefe ulaştırılabilir.

Bu gibi faydalar nedeniyle işletmeler tarafından çimento nakliyesi genellikle dökme halde istenir. Pek çok yönden avantaj sağlamanın ötesinde maliyeti de düşüktür. Bu sebeple de özellikle yüklü siparişlerde alıcılar için önemli bir kazanç anlamına gelir.

çimento nakliyesi nasıl yapılır
çimento nakliyesi nasıl yapılır

Silobas Dorse ile Çimento Nakliyesi

Çimentonun dökme formda nakliyesi silobas dorse ile mümkündür. Kamyon kasalarına çimentonun dökme olarak yüklenmesi mümkün değildir. Bundan dolayı da dökme halinde çimento nakliye işlemleri silobas dorseye sahip kamyonlarla sağlanmaktadır.

İnşaatların temel taşlarını oluşturan çimento ülkenin çeşitli yerlerine nakil edilebilir. Bunun için silobas dorseli araçlar kullanılır. Nakliye alanında bu dorselerin kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bunda elbette yukarıda sayılan avantajlar büyük bir role sahiptir. Bununla birlikte en çimentonun en verimli şekilde taşınabilmesi için de silobasların kullanımı gerekir.

İhtiyaç fazlası çimento almak istemeyen işletmeler dökme çimentoya çok sık başvurur. Bunun için de silobas dorseye sahip firmalarla nakliye işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sebeple çimento siparişi verirken taşıyıcı firmanın filosunda silobas dorseli araç kullandığını teyit etmek gerekir. Bu sayede daha az maliyetle daha çok çimentonun taşınması mümkün hale gelir.

Çimento nakliyesi yaptırmak için şoförlerin de bilgi ve deneyim anlamında donanımlı olması gerekir. Şoförlüğün gereklilikleri her şoför tarafından bilinebilir. Ancak silobas dorselerin sahip olduğu donanımların nasıl en doğru şekilde kullanılabileceği konusunda şoför mutlaka bilgili olmalıdır. Silobas taşımacılığı yapan firmalar bu duruma oldukça önem vermektedir.

Özellikle boşaltım kanalının konumu, basınçlı boşaltımın nasıl yapılabileceği, süspansiyon sisteminin devrede olması gibi fonksiyonların kullanımı önemlidir. Bu ve bunlara benzer şekilde çimento nakliyesi nasıl yapılır sorusunun cevabını bilen şoförlerin bu işlerde görevlendirilmesi gerekir. Bu sayede güvenli ve verimli bir şekilde sipariş ettiğiniz çimentoyu teslim alabilirsiniz.